טיפול פסיכולוגי בילדים

לפעמים נדמה שכהורים אנחנו עסוקים סביב השעון בדאגה לילדים שלנו. אנחנו דואגים שיאכלו טוב, שיתלבשו כמו שצריך ורצים לרופא כשהם חולים. אך מה בנוגע לרווחה הרגשית של הילד? כמו המבוגרים, גם ילדים צריכים להתמודד עם עולם מאוד מורכב. הם חווים את כל מה שהחיים מזמנים להם, לטוב ולרע, בדיוק כמונו – ובדיוק כמונו הם לעתים נתקלים בקשיים.
ילדים לא תמיד יודעים כיצד להתמודד עם מה שקורה להם ומסביבם וכשהם חשים במצוקה הם לעתים לא מוצאים את הדרך לומר זאת למבוגרים שסביבם. במקרים רבים הם "מספרים" לעולם שמשהו מפריע להם בדרכים עקיפות: מפריעים בבית הספר; חוזרים להרטיב בלילות; מפסיקים ללכת לחברים ועוד. שינויים במצב הרוח יכולים להופיע בעקבות אירועים משמעותיים בחיים כגון מעבר דירה, אובדן של דמות משמעותית בחיים, גירושין וכדומה, אך לעתים הסיבה למצוקת הילד לא תהיה ברורה כל כך. בטיפול פסיכולוגי לילדים ניתן יהיה להבין את הבעיה ולחשוב יחד כיצד לעזור לילד בצורה הטובה ביותר.

טיפול במשחק
היכולת המילולית של ילדים שונה מזו של המבוגרים ולכן טיפול עם ילדים לרוב לא יתבסס על שיחות כמו בטיפול עם מבוגרים אלא יתבצע דרך משחק. עולם המשחק הוא עולמו הטבעי של הילד ובטיפול אני מזמין אותו לשחק לפי רצונו, ודרך המשחק נוצר בינינו קשר ונפתח מרחב של שיח שבעזרתו ניתן להכיר את עולמו הפנימי של הילד ולהתחיל להבין מה מפריע לו וכיצד לעזור לו. בהמשך הדרך ניתן להשתמש במשחק על מנת לעבד תכנים שונים מעולמו של הילד ולשלב גם טכניקות ונקודות מבט המתמקדות בבעיה הייחודית המציקה לו.

ליווי הורי
ברוב המקרים טיפול בילדים כולל גם פגישות קבועות עם ההורים. נהוג לכנות פגישות אלו "הדרכת הורים" אולם אני מעדיף את השם "ליווי" על פני הדרכה. פגישות אלו מהוות גשר חשוב בין הטיפול האישי של הילד לעולם החיצוני שמתווך על ידי ההורים. אני מאמין שההורים הם גורם משמעותי מאוד להצלחת הטיפול ולמעשה הם שותפים מלאים בתהליך. בפגישות נשוחח על הילד ועל ההורות, נתמקד בדילמות שמתעוררות אצלכם ונבחן כיצד אתם יכולים לקחת חלק פעיל בתהליך הטיפולי.

אני מזמין אתכם ליצור איתי קשר בטלפון 054-4270281 או לשלוח הודעה בעזרת טופס יצירת הקשר ואחזור אליכם בהקדם.